Regbis.lt
Dėmesio

Baltijos regbio taurė (atnaujinta)

Liepos 3-5 dienomis Šiaurės Lietuvoje įvyko 12-asis Baltijos Regbio Taurės turnyras. Šiais metais jame dalyvavo 11 komandų iš trijų valstybių. C grupėje nugalėtojų titulą iškovojo Maskvos „Marjino“ komanda, B grupės laimėtojai – Šiaulių „Saldos“ regbininkai, aukščiausiojo A diviziono nugalėtojais tapo Šiaulių „Vairo“ regbininkai. Galutinė turnyrinė rikiuotė: 1. Vairas-Jupoja Šiauliai, 2. Slava-Zenit Maskva, 3. BaltRex Šiauliai, 4. Miesnieki Ryga, 5. Salda Šiauliai, 6. Ovals Ryga, 7. Atlanty Kaliningradas, 8. Perkūnas Plungė, 9. Marjino Maskva, 10. Ryšių statyba Panevėžys, 11. Garkalne-Livonia Rygos raj.

Turnyras
Šių metų turnyras išsiskyrė savo formatu ir trukme, visos komandos sužaidė po du mačus ir per 2 rungtynių dienas išsidalino taures ir medalius. Dėl tokio turnyro formato teko išgirsit įvairių nuomonių, bet daugumai jis pasirodė priimtinas. Nereikia užmiršti ir šiuo metu komandas užgriuvusio sunkmečio pasekmių ir apkarpyto finansavimo, todėl pasikartojančių ilgų kelionių atsisakymas, suprantama, visiems išėjo į nuadą. Turnyro formatas galėjo pasirodyti nepriimtinas vyresnėms ekipoms, bet pažvelgus į komandų sudėtis, šis „turnyro minusas“ galėjo pakenkti tik Rygos „Miesnieki“ atstovams, kurių amžiaus vidurkis veikiausiai siekia 30 metų. Tokio amžiaus regbininkams sužaisti dvejas rungtynes per 3 dienas – ne pati lengviausia užduotis. Visoms kitoms komandoms tai buvo puiki proga išbandyti savo jaunimą ir rimtos kovos lauke patikrinti, ko verti augančios regbininkų kartos atstovai. Jaunimas vagos tikrai negadino, atvirkščiai, jaunieji regbininkai įrodė, kad jei jau dabar gali kaip lygūs su lygiais kovoti su vyresniais varžovais ir savo fizinės jėgos trūkumą kompensuoti didžiuliu noru žaisti regbį ir nugalėti.

„Miesnieki“ smunka žemyn. „Slava“ trykšta potencialu
Tęsiant kalbą apie Latvijos čempionus, reikia pastebėti, kad mūsų kaimynų regbio lygis stabiliai krenta. Tai iliustruoja ne tik smunkantys Latvijos nacionalinės rinktinės reitingai. Legendinė Latvijos „mėsininkų“ komanda kiekvienais metais stiprinasi žaidėjais iš kitų šalies klubų, tačiau žaidimo kokybės tai neprideda. Braliukai ir toliau bando pergalių siekti „pilvais“ ir kūlversčiais ridendamiesi link įskaitinio ploto. Toks žaidimo modelis gal ir atneštų daugiau pergalių, jei Latvijos čempionai turėtų daugiau talentingų trijų ketvirčių žaidėjų, kurie realizuotų grumtynių žaidėjų įdirbį kovojant dėl kamuolio. Pirmąją varžybų dieną mėsininkų trijų ketvirčių gynybos liniją draskė „Vairo“ jaunimas, na o sekmadienį, rungtynėse dėl trečios vietos, talentingiausius Latvijos gynėjus „kaip vaikus“  apibėgiojo „BaltRex“ vaikai. Draugiškas patarimas kaimyninės šalies atstovams – sumažinti grumtynių žaidėjų svorį juosmens srityje ir skirti daugiau dėmesio trijų ketvirčių žaidėjų fiziniam pasiruošimui ir technikai.
Visiška priešingybė Latvijos čempionams – Maskvos „Slava/Zenit“ jaunieji regbininkai. Į Baltijos Regbio Taurės finalinį etapą Rusijos super lygos komanda delegavo savo rezervą – 18-20 metų žaidėjų komandą. Maskviečiai buvo techniškiausia, geriausiai taktiškai ir fiziškai pasiruošusi turnyro komanda. Daug ką pasako faktas, kad finale, didžiąją rungtynių dalį žaisdami 14 prieš 15, jaunieji rusai sugebėjo be perstojo spausti Lietuvos čempionus prie jų įskaitinio ploto. Iki pergalės „Slava“ jaunimui pritrūko tik šaltų nervų ir patirties žaidžiant atsakingas rungtynes, čia išryškėjo „Vairo“ senosios gvardijos pranašumai.  Vairiečiai, stokodami savo lyderių, sugebėjo įgyti lemiamą pranašumą ir patikimai sužaidę rungtynių pabaigą, sugebėjo išsaugoti pergalingą persvarą.
Geriausiu „Slava/Zenit“ žaidėju buvo išrinktas jų grumtynių saugas, Nr. 9, pasižymintis labiau regbio 7 prieš 7 talentams  būdingomis savybėmis, bet puikiai jas taikantis ir klasikiniame regbyje. Maskviečių gretose dėmesį verta atkreipti ir į jų grumtynių žaidėjus – aukšti ir labai mobilūs antros linijos žaidėjai, mano subjektyvia nuomone, geriausias viso turnyro žaidėjas – „Slava/Zenit“ kapitonas, juodadarbis Nr.2. Išsiskyrė ir Nr.6, sudėjimu labiau primenantis trijų ketvirčių žaidėją, bet masės trūkumą puikiai kompensuojantis greičiu ir žaidimo supratimu. Iš esmės, „Slava/Zenit“ jaunimo sudėtis yra gyvas priekaištas Lietuvos regbiui ir jo pagrindinėms bėdoms. Maskviečiai turi puikiai sukomplektuotą ir visus tarptautinio regbio kanonus atitinkančią sudėtį – aukšti, atletiški jaunuoliai, kurių regbio supratimas ir technika jau seniai lenkia daugumą Lietuvos regbio komandų. Jaunieji slavai puikiai valdo kamuolį ir laikosi trenerių nustatyto žaidimo plano. Tačiau, kaip parodė finalinės varžybos, rusai dar nėra subrendę rimtoms pergalėms ir ne visada susitvarko su jaunatvišku emocionalumu (geriausi pavyzdžiai: raudona kortelė bei nepasinaudota proga spirti baudos smūgį rezultatui esant 20:24 ir iki rungtynių pabaigos likus dar 10 min.). Po poros, trejeto metų, išlaikę tokią pat sudėtį ir  įgiję daugiau patirties „Slava“ rezervas bus visiškai neįkandamas riešutas bet kuriai Lietuvos komandai, jei mūsų šalyje nebus įgyvendintos kokybinės regbio reformos.

Pristatome jums dvejas A diviziono finalų dienos rungtynes. Rungtynės dėl trečios vietos – Šiaulių „BaltRex“ – Rygos „STATS/Miesnieki“, didysis finalas – Šiaulių „Vairas“ – Maskvos „Slava/Zenit“. Pastabesniems Lietuvos regbio mėgėjams siūlau atkreipti dėmesį į abiejų Lietuvos regbio flagmanų (Vairo ir BaltRex) sudėtis. Jose pasigesite pažįstamų veidų, bet turėsit puikią progą įvertinti augantį Lietuvos regbio rezervą.

„BaltRex“ vs. „STATS/Kekava“

„Vairas-Jupoja“ vs. „Slava-Zenit“

Reportažas iš trečiojo kėlinio

2 Comments

  1. Gerbeja

    2009 07 14 at 14:17

    Va cia tai komanda Siauliu „Vairas“.Yra i ka akutes paganyti ir zaidimas puikus(aisku nenuvertinu ir kitu zemesniu vietu komandu).Bat gerai, kad nera kavenskos komandos Azuolas, nes is ten reiktu Mongiuka ir Jurka perkelti, o kiti tai nera jokio zaidimo, tik lakstymas…
    Sorry, jei kam nepatiko…cia mano nuomone

  2. Pingback: Praisdeda rudens sezonas | Rugby.lt

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *