Regbis.lt
Dėmesio

Regbis grįžta į Rio de Žaneirą

[quote_text color=“#000000″ text_color=“#ffffff“]Olimpinių žaidynių atkūrėjo numylėtinis regbis grįžta į Rio de Žaneirą[/quote_text]Olimpinių žaidynių tėvas baronas Pierre’as de Coubertinas mylėjo ir puoselėjo ne vieną sporto šaką. Ne vienas boksininkas pasigirtų, kad jis boksavosi, o fechtuotojai prisimintų jo meilę špagoms. Tačiau verta prisiminti, kad tarp didžiausiųjų jo aistrų buvo ir regbis. Šį žaidimą pedagogo išsilavinimą turėjęs prancūzas vadino tobuliausiu mokymo įrankiu. „Tai nuostabus derinys tarp individualumo ir disciplinos bei kiekvieno žaidėjo būtinybės mąstyti. Tai tiesiog gyvenimo atspindys.“ – dar 1896 metais rašė Pierre‘as de Coubertinas.

Savo žodžių jis nepamiršo ir rengdamas antrąsias šiuolaikines olimpines žaidynes 1900 metais. Prancūzijoje vykusiose žaidynėse regbio aikštėje triumfavo šeimininkai. Po to regbis dar tris kartus buvo žaidynių dalyviu – 1908, 1920 ir 1924 metais. Kas pasikeitė po to? Pierre‘as de Coubertinas 1925 metais atsistatydino iš olimpinio komiteto prezidento pareigų, o jo įpėdinis nedemonstravo tokios pačios aistros šiam sportui.

Tačiau 2009 metais Danijoje buvo nuspręsta, kad regbis ir vėl įsispraudė į olimpinių žaidynių programą. Nuo Škotijos mėsininkų iki palaiminimo Kopenhagoje buvo nueitas nemažas kelias. 1883 metais mėsininkai iš Škotijos sugalvojo surengti labdaringą turnyrą paremti savo klubui. Tačiau jie nenorėjo masinio renginio, todėl nusprendė, kad jiems neprireiks regbyje įprastai žaidžiančių 15 vyrų ir žaidė su septyniais žaidėjais kiekvienoje komandoje. Taip gimė regbis-7. Toks pat žaidimas tik su mažiau žaidėjų ir trumpesne rungtynių trukme. Po solidžios pertraukos regbio atmaina regbis-7 sugrįš į olimpines žaidynes 2016 metais Brazilijoje, Rio de Žaneire.

Vienas iš pagrindinių argumentų, kuriuos Tarptautiniam olimpiniam komitetui pateikė regbio federacija buvo tas, kad įtraukus regbį-7 į olimpinę programą, išsiplės galimų medalininkių skaičius. Dėl mažesnio žaidėjų skaičiaus regbis-7 įsitvirtino tokiose nykštukinėse valstybėse kaip Fidžis ir Samoa. Tiesa, regbio galiūnės yra Naujoji Zelandija, Australija bei Pietų Afrikos Respublika. Europoje karaliauja Anglija ir Velsas.

Tačiau galbūt čia esama vilties ir lietuviškam regbiui? Lietuvos regbio-15 žaidėjai pasaulyje išgarsėjo po 2006-2010 metais 18 iš eilės laimėtų rungtynių serijos. Tuo metu tai buvo pasaulio rekordas, kurį neseniai perėmė Kipras. Po paskutinių tarptautinių rungtynių su Kroatijos rinktine balandžio pabaigoje, pasklido balsas, kad Lietuva pagerino daug įdomesnį rekordą. Vienoje aikštelėje už vieną rinktinę pirmą kartą po 1924 metais airių pasiekto rekordo žaidė trejos brolių poros – Kęstutis ir Gediminas Marcišauskai, Andrius ir Julius Sutkai bei Donatas ir Mantautas Vilimavičiai.

Nacionalinėje rinktinėje debiutavęs vienas iš brolių, Donatas Vilimavičius, žaidžia ir regbis-7 rinktinėje. Jis laikomas vienu iš nemažo būrio perspektyvių Lietuvos regbininkų. Devyniolikmetis paklaustas, ko jo išmokė regbis, ilgai negalvojo: „Visko. Gyvenimo“. Ir prideda, kad regbis skiriasi nuo kitų žaidimų, kur žiba individualybės. Regbio komanda yra šeima.

19-metis vaikinas stipriausiame Lietuvos regbio klube, Šiaulių „Vaire“, užaugo – čia žaidžia nuo 1999 metų. Perėjo skirtingas grandis, o dabar jau prisideda prie svarbiausiųjų pergalių. Vaikinas taip pat dar mokosi profesinėje mokykloje apdailininko specialybės. Tačiau prisipažįsta, kad tai buvo pasirinkimas dėl pasirinkimo, o ne didelio noro. Jo gyvenimo centru lieka regbis, o kiti dalykai sukasi aplinkui. Artimiausi regbininko planai pradėti tobulinti anglų kalbos žinias, kad baigęs mokyklą, galėtų išvykti žaisti į užsienį. Jaunuolis nekalba apie grandiozinius planus: „Viską reiks po truputį daryti, mokytis ir žaisti, kol kur geriau prasimušiu.“

Donato ir Mantauto tėvai yra patenkinti sūnų pasirinkimu ir ateina palaikyti į rungtynes. Apskritai, žaisdamas Šiaulių „Vairo“ klube, kuris 28 kartus yra Lietuvos čempionas, regbininkas jaučia aplinkinių susidomėjimą žaidimu, tačiau jam norisi, kad regbis Lietuvoje pasklistų ir plačiau.

Tam itin pasitarnautų Lietuvos dalyvavimas Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Tačiau patekti tarp pasaulio geriausiųjų nebus taip paprasta, perspėja regbis-7 rinktinės treneris Sigitas Kukulskis. Kol kas sunku nuspėti Lietuvos galimybes, nes kvalifikacinė sistema į žaidynes dar nėra nustatyta. Lietuva žaidimu nenusileidžia daug didesnėms valstybėms, tačiau tarkime prancūzai gali sau leisti daug profesionalesnį pasirengimą. „Skirtumai tarp mūsų ir prancūzų yra akivaizdūs. Jie per rungtynes turi kompiuterius, kurie fiksuoja kiekvieno žaidėjo būseną ir galimybes įžengti į aikštę. Mes tuo tarpu, viską sprendžiame iš veido.“ – su šypsena aiškino Sigitas Kukulskis.

Lietuvos rinktinė žaidžia antroje Europos pirmenybių grupėje kartu su kitomis 12 rinktinių. Aukščiau yra 12 pačių stipriausių komandų. Rinktinė aukščiausiai buvo pakilusi 2002 metais, kai žaidė grupėje su stipriausiomis komandomis ir užėmė 5 vietą. Vėl pakilti į tą patį lygį rinktinė bandys gegužės pabaigoje vyksiančiame turnyre Izraelyje. Komandai reikia patekti tarp trijų stipriausiųjų, kad galėtų kilti aukštyn.

Iki 2016 metų olimpinių žaidynių dar nemažai laiko ir šviesi galimybė. Galbūt olimpiados atgaivintojo Pierre’o de Coubertino pamiltą regbį Brazilijoje žais ir lietuviai.

REGBIS-7

Regbis-7 galioja tos pačios taisyklės kaip ir žaidžiant regbį-15, tačiau yra keletas pakeitimų:
• Regbis-15 trunka du kėlinius po 40 minučių, o regbis-7 rungtynės trunka du kėlinius po 7 minutes, turnyro finalai – du kėlinius po 10 minučių. Per dieną komanda gali sužaisti 3-4 rungtynes.
• Žaidžiant regbis-15 aikštėje žaidžia po penkiolika kiekvienos komandos žaidėjų, o regbis-7 rungtynėms reikalingi septyni žaidėjai iš kiekvienos komandos.
• Skiriamosiose grumtynėse dalyvauja tik po tris žaidėjus.
• Realizacijos atliekamos smūgiuojant į nuo žemės atšokusį kamuolį. Smūgiai nuo žemės nėra atliekami.
• Taškus pelniusi komanda pratęsia žaidimą pradiniu smūgiu.

Dovilė Šeduikytė. Olimpinė Panorama. 2013 Gegužė Nr. 5 (45)

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *