Regbis.lt
Dėmesio

Regbis žingsniuoja per Lietuvą

3215635.png

[quote_text color=“#000000″ text_color=“#ffffff“]Humoristinė, arba istorinė, įvykių chronologija pagal Feliksą, užrašyta Audriaus[/quote_text]

Apie ką tik nori: regbio nuotykiai pasaulyje ir Lietuvoje (ko tik nebūna jo aikštėse ir už jų…), kai kas apie sportą ir ne. Kas kaip supras, o kas papasakota -gryna tiesa!

Dar apie daugybę kitų nutikimų mūsų Saulės sistemos gintarinėje smiltelėje, kuri vadinasi Lietuva.

Protingo dėsnis: jei protingas neprotingam negali iš aiškinti kokio nors klausimo, vadinasi, protingas dar nežino, ką neprotingas suvokia, ir nežino, nuo ko reikia pradėti aiškinti, kad tas neprotingas suprastų.

Pasaulio mirtinos tylos nepriblokštas Juozas

RugbyTristanBall

1960 METAI

Amerikoje gimė šokis tvistas, o Lietuvoje sklando gandas apie regbį

Vieną gražią dieną KKI dėstytojas Valerijus Griešnovas ant savo stalo netikėtai randa į lietuvių kalbą išverstą ir rotatoriumi atspausdintų lapelių šūsnį. Žiūri – regbio žaidimo taisyklės. Kas jas ant stalo padėjo, išvertė ir atspausdino, sužinoti taip ir nepavyko. Be to, Respublikinio sporto komiteto sandėlyje Valerijus buvo pastebėjęs niekam nereikalingą kamuolį ir jo nepamiršo. Žaidimo taisykles turime, regbio kamuolį taip pat – balius bus!

Vasaros olimpinėse žaidynėse Romoje rusas sunkiaatletis Jurijus Vlasovas įveikė žmogui fantastišką 537,5 kg svorio štangą klasikinėje trikovėje. Devyniolikametė amerikietė bėgikė Juodoji gazelė“ Vilma Rudolf laimėjo tris aukso medalius. Ji užkariavo ne tik žiūrovų, bet ir visų sporto mėgėjų simpatijas: taip lengvai, grakščiai bėgo, tarsi neliesdama žemės. Etiopas Abebė Bikila (lietuviškai -„pražydusi gėlė“) bėgdamas basas laimėjo maratono bėgimą. Olimpiniu 5000 m distancijos čempionu tapo Naujosios Zelandijos atstovas Miurėjus Helbergas. 16 metų jaunuolis, žaisdamas regbį buvo sunkiai sužeistas, kairioji ranka liko paralyžiuota. Miurėjus nepaprastai stipria valia įveikė savo negalią ir tapo olimpiečiu (ne eiliniu). Olimpinį bronzos medalį į Lietuvą parvežė pasaulio rekordininkė lengvaatletė Birutė Kalėdienė, nusviedusi ietį 53 m 45 cm. Ji – pirmoji Lietuvos sportininkė, iškovojusi olimpinį medalį. Regbio žaidynių programoje jau nebebuvo.

* * *

Britai išranda traškučius, kurių nebereikia sūdyti. Todėl juos pasidarė patogu pritaikyti regbio reikmėms. Jėga!

Lietuviai šį išradimą greit panaudos trečiajame* kėlinyje. Su patobulintais traškučiais ir žaidimas tobulesnis, o dar prie alaus pergalė visada garantuota! Vilniaus regbistų* šeimos alus – „Vilniaus Tauro“ alus!

* Trečiasis kėlinys – tai sena regbistų tradicija, kai po rungtynių varžovai kartu su šeimos nariais, treneriais, draugais prie kavos puodelio ar alaus bokalo bičiuliškai pasišnekučiuoja.

1961 METAI

Įvyko pirmasis lietuvių tautinio žaidimo ritinio, dar vadinamo ripka, Lietuvos čempionatas. Rugsėjo 16 d. Vilniaus centriniame „Spartako“ (dabar „Žalgirio“) stadione, finale Plungės rajono rinktinė įveikė vilniečius 12:1 ir tapo pirmaisiais respublikos čempionais.

Rusai siunčia į kosmosą pirmąjį žmogų. Majoras Jurijus Gagarinas grįžta gyvas – ne taip kaip jo pirmtakas šuo Laika. Nuo juodųjų marių iš trenerių seminaro sveiki ir gyvi sugrįžta lietuviai, dabar adpatres** – Valerijus G. ir Mintautas M., pasisėmę žinių ir prisisėmę regbio bacilų. Pastarosios pirmiausia apsigyveno Kaune bei Vilniuje ir pradėjo sparčiai daugintis. Rusai taip pat keičia pinigus – iš dešimties rublių padaro vieną. Ar nuo to regbiui bus geriau?

Istorinis mačas

Kaune, stebint 7000 smalsuolių, įvyko istorinės kautynės tarp laikinosios ir tikrosios sostinės rinktinių regbininkų pajėgų. Laimėjo kauniečiai 26:11. Žiūrovams knietėjo sužinoti, rankomis ar kojomis sportininkai perdavinės kamuolį. O kiek nuostabos buvo, teisėjui leidus kiaušinio formos kamuolį ir rankomis mėtyti ir kojomis spardyti. Taisyklių, aišku, niekas nesupaistė, bet sporto mėgėjus žavėjo grumtynės, vyrų ryžtas. Būta ir aukų: didysis kunigaikštis Algirdas B. prisimena, kad dantį išmušė, o kam – nežino. Daktaras Jonas Š. už patirtą traumą (pulsuojanti blauzdikaulio hematoma) tebereikalauja kompensacijos ir šiandien. Byla tęsiasi jau 40 metų… adhuc subjudice lis est***. Tikriausiai reikės pasekti H. Daktaro pavyzdžiu ir kreiptis į Strasbūro teismą. O didžiausias kenkėjas aikštėje buvo ristynių meistras Saulius S., sumušęs Antanui D. kryžkauli (byla užbaigta), pridaręs dar daugiau eibių. Istorinį mačą komentavo kaunietis J. Gamulis.

Kiparisai auga Olandijoje

Sąjunginiame studentų regbio turnyre Rostove prie Dono (Rusija) mūsų respublikos „Atleto“ komanda iškovojo dvi pergales, pasiekė vienas lygiąsias. Užimta garbinga penktoji vieta iš aštuonių varžybose dalyvavusių ekipų, į priekį praleidus keturias Maskvos ekipas.

Šauniąją studentų delegaciją iš Lietuvos traukinių stotyje su gėlėmis sutiko cirko artisčių grupė – inostrancy prijechali****. Kirpykloje klausia, iš kur būsite, kokie pas jus pinigai? Iš Pabaltijo, iš Aleksoto, o sostinė – Freda. Romas parodo du dolerius po vieną kupiūrą. Visi išsižioję žiūri, gaudo kiekvieną „užsieniečio“ žodį. Sužavėti „žaliųjų“ šlamėjimo, šventai tiki kiekvienu žodžiu. Gediminas velvetinį švarką pardavė, iš kitų griebė net kojines. Vietiniai „medinių“ pinigų turėjo, o parduotuvėse pirkti nieko nebuvo… Nuobodžiavo, „rašalą“ gėrė, snūduriavo. Marija Anisimovna, rusų stipruolio ant imtynių kilimo I. Padubno dukterėčia, dienų dienas lošdavo domino ir gyveno prisiminimais apie legendinį „čempionų čempioną“ Ivaną

Važiuojant namo, Maskvoje, Kursko stotyje, Antaną, kuris daugiausia „pudrino“ smegenis apie Olandiją, kur augą kiparisai, ir kitus „inostrancus“ supakavo „organai“ (KGB). Bekvailiojančius ir viešai demonstruojančius dolerius studentus apkaltino spekuliacija užsienio valiuta. Tais laikais tai buvo sunkus nusikaltimas, baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki septynerių metų.

Rugby

Apie regbio kamuolį

Visų sportinių žaidimų su kamuoliu kaip krepšinis, futbolas, rankinis, tinklinis ir kitų „darbo įrankis“ – apvalus. Žiūrovai dažnai klausia, kodėl tokia neįprasta regbininkų kamuolio forma? Pailgas, aguročio ar kiaušinio formos, ovalinis – kokia šio reiškinio istorinė prigimtis? Ogi todėl, kad kiaulės pūslė yra apvalaina. Kiaulės pūslę, prikimštą šiaudų, pjuvenų ar skudurų, žaidėjai pradėjo naudoti praėjusiame amžiuje. Regbio mieste (Anglija) Viljamas Žilberas turėjo batų dirbtuvę ir aprūpindavo regbio mokyklos moksleivius savo gamybos kamuoliais: keturiais odos gabalais aptraukdavo kiaulės pūslę. Rūpindamasis kamuolių kokybe, V Žilberas keliaudavo po aplinkinius ir tolimus kaimus, ieškodamas tinkamų kiaulių pūslių. Visai šviežias pūsles meistras aptraukdavo guminiu apvalkalu ir pripūsdavo burna oro per pypkės vamzdelį, o po to džiovindavo. Kamuoliai įgydavo ovalinę formą. Tokius kamuolius būdavo patogu smūgiuoti koja, perduoti rankomis bėgant.

1870 m. kitas Regbio miesto gyventojas Lindonas pasiūlė gaminti kaučiukinę pūslę. Tačiau kiaulės pūslė dar ilgai buvo naudojama ir tik 1892 m. buvo pripažintas mums žinomas ovalus kaučiuko kamuolys.

Vilniaus Tauro alus – legendinis vyrų alus.

* Septintajame dešimtmetyje buvo vartojamas žodis „regbistas“, o ne „regbininkas“.

** Iškeliavę pas protėvius, t. y. mirę (lot.).

*** Ginčas vis dar neišspręstas (lot.).

**** Užsieniečiai atvažiavo (rus.).

1962 METAI

Ne lietuvių ir ne britų nosiai Apie desantininkus ir pirmąją valdžią

Kosminis laivas – ne britų nosiai, bet jie susitaria su prancūzais pastatyti viršgarsinį lėktuvą, pavadintą „Konkordu“. Ar jis kada nors skraidys? Taip! Ar duos kada nors pelno? Taip. Ar jis kada nors suduš? Taip. Ar jo paslaugomis kada nors pasinaudos prancūzų fanai, skrisdami į Londoną? Ne! Apie supergarsinį monstrą daugiau nekalbėsime, o britų regbis tai tikrai ne lietuvių nosiai… Analogiškai, Lietuvos krepšinis – ne britų nosiai…

* * *

Susikuria pirmoji valdžia – Lietuvos regbio komitetas. Aistruoliai, regbio ligos užkrato nešiotojai, šiaip užjaučiantys pirmininku išrenka kaunietį Joną, paskiria brigadininkus.

Birželio mėnesį du regbininkų rinktiniai daliniai išmeta desantą prie Rambyno. Per Jonines, šalia kibirkščiuojančio laužo skraidė jonvabaliai ir ovalinis kamuolys, įvyko parodomosios rungtynės. Regbio liga greitai paplito Kaune. Tais metais mieste užfiksuoti dar keturi nauji židiniai: „Politechnika“ („Poli“), „Banga“, „Staklės“ ir „Technika“.

Fantastiškas ovalinio kamuolio skrydis

Regbio pasaulis kupinas įdomių, netikėtų, pamokančių istorijų, nutikimų.

…Populiariausios sporto šakos Australijoje – regbis ir kriketas. Joms skirtos radijo, televizijos laidos kasdien trunka tris keturias valandas.

Sidnėjuje per vienas Australijos ir Naujosios Zelandijos komandų rungtynes įvyko kažkas neįtikėtino: baudos smūgiu nulėmusiu susitikimo baigtį, iš… 78 metrų atstumo taškus pelnė australų žaidėjas. Stadiono šeimininkas „stebuklingame“ plote, iš kurio smūgiuota į vartus, pastatė granitinį paminklą ir, aikštės jau nebenaudodamas pagal paskirtį, pradėjo rinkti pinigus iš pageidaujančių pasižiūrėti garsiosios vietos. Už tą patį mokestį lankytojui leista vienąkart pačiam pabandyti pakartoti pasaulio rekordą. Tokių atsirado nemažai, ir kiekvienas iš jų galėjo įsitikinti, kad tai, kas čia atsitiko, buvo tikra fantastika.

Penktojo kontinento regbininkų meistriškumas žinomas visame pasaulyje. Septintojo dešimtmečio pabaigoje Naujosios Zelandijos geriausiais žaidimo kojomis specialistais buvo laikomi Donas Klarkas ir Bobas Skotas, sugebėję sėkmingai atakuoti varžovų vartus iš 60 m ir didesnio nuotolio. O tai ne taip jau paprasta. Juk kamuolys privalėjo praskrieti tarp virpstų, kurių skersinis – trijų metrų aukštyje. Šių žaidėjų smūgių tiek bijota, jog kartą draugiškose rungtynėse Bobas Skotas buvo paprašytas žaisti apsiavęs batą („bucą“) tik ant vienos kojos.

Jelcino oponentas

Habilituoto medicinos daktaro, profesoriaus A. Raugalės vardas visiems laikams aukso raidėmis įrašytas į Lietuvos regbio istoriją kaip pirmojo ovalinio kamuolio „prižeminimo“ Nemuno krašte autoriaus. „Kietas“ buvo, visada energingas ir karingas ne tik regbio aikštėje, bet ir gyvenime. Algimantas, „taranuojantis“ vyras, žaidė grumtynėse, „smarvės“ turėjo užtektinai. Sublizgėdavo ir tinklinio aikštelėje. 1962-1963 m. jis kartu su legendiniu V Artamonovu (tėvu), J. Juozaičiu (vėliau garsus plaukimo treneris) ir kitais žaidė tinklinį Vilniaus „Dinamo“ ekipoje. Atstovaudamas Lietuvai SSRS čempionate, atsidurdavo ir už Uralo kalnų, Sverdlovske (dabar Jekaterinburgas). Susitikdavo su B. Jelcinu ne tik aikštėje, kai juos skirdavo pakabintas tinklas…

Kai Borisas pradėjo „lipti“ karjeros laiptais, Algimantas buvusį varžovą anapus tinklo bemaž po 30 metų atpažino. Žiūriu per TV – tas pats! Šiandien B. Jelcinas, buvęs Rusijos prezidentas, – pensininkas, o A. Raugale – vadovauja VU Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikai.

„Vilniaus Tauras“ – viena seniausių alaus daryklų Lietuvoje, įkurta 1860 metais pirmosios gildijos pirklio Vilhelmo Šopeno.

1963 METAI

Plėšikai – Auksas – Nuskriaustieji

Nužudomas Amerikos prezidentas Kenedis. Jis pažadėjo amerikiečiams, kad pirmasis žmogus Mėnulyje bus jų tautietis (nebūtinai regbininkas). Tos akimirkos pats nesulauks. Tuo tarpu rusai siunčia į kosmosą pirmąją moterį – Valentiną Tereškovą. Britanijoje įvyksta „Didysis traukinio apiplėšimas“.

15 nusikaltėlių grupė, vadovaujama R. Biggso, rugpjūčio mėnesį apiplėšė iš Glazgo į Londoną vykusį naktinį traukinį ir iš jo pavogė 2,6 mln. svarų. Šiandien ši suma prilygtų 50 mln. dolerių (200 mln. Lt).

Tiesa, plėšikai jau po mėnesio buvo sučiupti ir visi gavo po 30 metų sunkiųjų darbų kalėjimo. Po 15 mėnesių vadeivai R. Biggsui pavyko pabėgti iš kalėjimo susukus iš sudraskytų antklodžių virvę. Paryžiuje jis pasidarė veido plastinę operaciją ir per Australiją paspruko į Rio de Žaneirą.

Gyvendamas Rio de Žaneire jis demonstratyviai mėgavosi seksu ir saule bei tyčiojosi iš savo Skotlend Jardo persekiotojų.

2001 metų gegužės 6 dieną, po trijų dešimtmečių savanoriškos tremties Brazilijoje, R. Biggsas labai netikėtai sugrįžo į Londoną. Ten jis nesulauksiąs jokios malonės ir turėsiąs baigti dienas kalėjime.

* * *

Pirmajame Lietuvos čempionate kauniečiai švariai apiplėšia vilkiukus („Geležinį vilką“), net neprileidžia prie lovio. Grobio dalybose jiems nelieka jokio medalio (ateityje nenusimato taip pat). Vilniečiai – ne šunys, tikisi, kad vilkiukai užaugs, sutvirtės ir tikrai žengs prie garbės pjedestalo.

Čempioniškuoju aukso pasipuošė bangiečiai, vadovaujami aikštėje bėgiojančių Gedimino R ir Antano S. Dar negausi respublikos regbistų šeima geriausiuoju savo tarpe išsirinko didįjį kunigaikštį Vytautą, gyvenantį Vilniuje.

Rygoje, VEF’o taurės turnyre broliai latviai ir „taip pat nuskriaustieji“ gruzinai nuskriaudžia Lietuvos rinktinę. Treti iš trijų: nebūtume leišiai… Grįždamos namo, Lietuvos ir Gruzijos rinktinės Panevėžyje sužaidė draugiškas rungtynes (3:3). Svečiams labai patiko varžybų komentatoriaus žodžiai, ištarti, pristatant aikštėje penkioliktukus: susitinka Lietuvos ir Gruzijos Federatyvinės Respublikos (rusiškai FRG*) nacionalinės rinktinės. Nespėta dar porą kartų prasižioti ir prisistatė saugumietis („organas“).

Tradicinis, lietuviškas, šviesus ar tamsus – „Vilniaus Tauro“ alus.

*Фeдepaтивная Pecпyбликa Гepмaнии, lietuviškai-Vokietijos Federacinė Respublika.

GT_0927_Rugby


Skandalingas mačas

„Geležinio vilko“ kūrimosi metais pradžia išties buvo nelengva. Trūko visko: kamuolių, aprangos, žinių, patyrimo ir drausmės…

Kauno Politechnikos instituto stadione Jautis ir Biesas per rungtynių pertrauką* sugeba žaibiškai ištuštinti romo butelį. Išvalė iki dugno. Kaip ir ką jie toliau žaidė, vienas Dievas težino (skysčių įsisavinimo drausmės stoka)…

Antrajame kėlinyje grumtynių žaidėjas Janas veržėsi į „Politechnikos“ įskaitinį plotą. Prieigose, kaip reikiant įsibėgėjęs, nusprendė taranuoti varžovų gynybą. Pašokęs į orą pabandė pramušti besiginančiųjų sieną. Varžovai šypsodamiesi mandagiai „prasiskyrė“ ir Janas visa kūno mase, visu svoriu maloniai rėžėsi į žemę – lūžo raktikaulis…

Masė ir patyrusi galva – gerai, masė be galvos – visai blogai (žaidybinės drausmės stoka).

1969 metais panašių „vaizdelių“ nebeliko. Vilkų ekipa tapo disciplinuota, inteligentiška, pavyzdinė ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Ekskavatoriaus kauše

Kauno „Banga“ – Lietuvos čempionė! – Laisvės alėjoje trimitavo laikinosios sostinės regbio gerbėjai. Pirmojo nacionalinio čempionato laureatai istorijos pradžią nusprendė „užfiksuoti“ Metropolio restorane. Su šampanu ir kordebaletu kaip smetoniniais laikais kad švęsdavo Kauno bohema. Reikėjo žmoniškai pasireikšti, negi beužgimstantis regbininkų luomas nusileis senamadiškam bokso ar „kasės“ elitui.

Draugai ir sirgaliai prakalbas rėžė, tvirtos sveikatos ir pergalių linkėjo, istorijos pradžią „fiksavo“. Už balto stalo dainavo, šampaną ragavo, vieningai „Banga“ – skandavo.

Grumtynių žaidėjas Jonas irgi dainavo ir uoliai „fiksavo“, bet neapskaičiavo. Autopiloto vedamas nubangavo į Žaliakalnį. Saldžiai nusnaudęs dairosi, kurioje kajutėje esąs. Pasirodo, kad tvarkingai „pasiklojęs“ ir švarkeliu užsiklojęs, likusią tamsiosios paros dalies dalį Jonas praleido statybų ekskavatoriaus kauše….

Žinoma, to įsimintino pobūvio ceremonialas jau buvo giminingas šių laikų „trečiajam“ kėliniui. Tik žaidimo taisyklės dar buvo neunifikuotos. Užtat finišo tiesioji Jonui grumiantis su ekskavatoriumi ir buvo tokia efektinga.

AB „Gubernija“ (bravoras įkurtas 1786 metais). Dvaro g. 179, LT-5402 Šiauliai.

* Regbio žaidimo penktos taisyklės („Žaidimo trukmė“) 2 ir 3 dalyje rašoma: „ žaidžiami du kėliniai po keturiasdešimt minučių. Pertrauka tarp kėlinių neturi tęstis ilgiau kaip penkias minutes.“

1964 METAI

Vabalų invazija. Čempioniškas plaukimas ir olimpinis rekordas. Uždaro, neišleidžia, tačiau nugali – ne visai liūdna baigtis.

Į Ameriką įsiveržia britai – keturi jaunuoliai, pasivadinę „vabalais“ – „Beatles“. Kuo jie ginkluoti? Popmuzika ir laisvalaikiu mėgsta spardyti regbio kamuolius į vartus. Vabalai – iš regbio gimtinės, bet dėl jų taiklumo garantijos nėra.

* * *

Kunigaikštis Gediminas su švento Antano pagalba antrą kartą sėkmingai atplukdo „Bangos“ laivą į Čempioniškąjį Lietuvos uostą.

* * *

Tokijo olimpinėse žaidynėse pakruojiškis Adolfas Aleksiejūnas iš Meldinių pasiekia pirmąjį Lietuvai 3000 m bėgimo su kliūtimis olimpinį rekordą, sidabro medalį iškovoja boksininkas Ričardas Tamulis.

Pietų Afrikos vyriausybė uždaro į kalėjimą Nelsoną Mandelą ir neišleidžia 25 metus. Jis nusikalto tuo, kad kovojo už lygias juodaodžių tautiečių teises ne tik regbyje. Sausio 22 d., eidamas 72-uosius metus, staiga mirė Antanas Sniečkus -Lietuvos komunistų partijos CK pirmasis sekretorius, Socialistinio darbo didvyris (lietuvių regbistai čia niekuo dėti).

* * *

Atlanto nugalėtojų taurės finale „Staklių“ gremėzdai 8:3 įveikia gležnus „Poli“ studenčiokus ir pirmą kartą džiaugiasi garbinguoju prizu.

Regbio kunigaikščių alus – Šiaulių „Gubernijos“ Kunigaikščių alus.

1965 METAI

Moterys vilki piktinančiais rūbais – trumpais sijonėliais, o vyrai augina ilgus plaukus. Miršta Vinstonas Čerčilis (britų regbistai čia niekuo dėti, mini sijonai taip pat). „Poli“ studentai tampa Lietuvos čempionais (treneris Grumbinis). Sėkmės paslaptis – ne draudžiamuose ilguose plaukuose.

Kaune įvyko pirmasis istorijoje regbio (su voliojimusi) ant sniego turnyras. Vėl pasižymėjo „Poli“ atstovai (ne „blozni“) ir pats Alfa, kuris atliko pirmąjį (taip pat istorinį) sviedinio prispaudimą žiemą (kokiu būdu – neprisipažįsta).

* * *

Geriausiu Europos futbolininku išrenkamas Portugalijos rinktinės žaidėjas Eusebijas – Juodoji pantera“. Geriausiu Lietuvos sportininku pripažįstamas Modestas Paulauskas, kuris Europos vyrų krepšinio čempionate pelnė aukso medalį ir buvo išrinktas geriausiu žaidėju. Tai buvo nuostabus dvidešimtmečio (Sabas -dar tik pusmetinis žinduklis) Nemuno krašto atleto debiutas: pasaulio krepšinio padangėje sužibo nauja pirmo ryškumo žvaigždė. Dideliam visų džiaugsmui – ilgam!

Europos pirmenybėse Berlyne kaunietis boksininkas Ričardas Tamulis trečią kartą tampa senojo žemyno čempionu, o vilnietis Danas Pozniakas iškovoja pirmąjį aukso medalį (iš viso kolekcijoje – trys).

* * *

Pirmą kartą Lietuvoje rinkosi marga kompanija iš visos Sovietų Sąjungos. Iš Maskvos ir Piterio atvyko gladiatoriai ar pabėgę vergai – du „Spartakai“, darbu žmones puošiantis „Trudas“ ir audronašos studentai – „Burevestnikas“. Saulėtosios Gruzijos atstovai, negalintys gyventi be čiačios“, – „Gantiadi“ ir pūškuojantis garvežys iš Tifliso – „Lokomotyvas“. Pabaltijo valstybėms atstovavo ramioji „Dauguva“ ir mūsiškis „Žalgiris“. Vyko stipriausių SSRS profsąjunginių rinktinių turnyras, kuriame lietuviai prizininkais netapo.

Py py ir draugiškas teismas

Pasakoja Remis iš Kauno:

„Senais gerais laikais kauniečiai į varžybas dažniausiai važinėdavo sunkvežimiu su būda, skirta apsisaugoti nuo vėjo, o ne nuo lietaus. Tik gerokai vėliau atsirado autobusiukas „Pažas“ (su „nosimi“) – tikra prabanga. Seni stakliečiai puikiai tai prisimena ir daug ką papasakotų apie tai…

Vieną kartą „Staklės“ dardėjo namų link ir ties Žiežmariais dvidešimt organizuotų žaliukų planine tvarka sukrito į pakelės kolektyvinį sodą. Planine tvarka vyko operacija „Py py“. Desertui vyrai nusprendė paskanauti obuoliais, tačiau iškart pakliuvo budraus kolektyvinio sodo sargo akiratin. Konflikto nebuvo, tačiau pastabusis kolektyvinis sargas užsirašė mašinos numerius ir raportavo mentams. Už tariamą ir, svarbiausia, grupinę vagystę milicija iškėlė baudžiamąją bylą. Prasidėjo istorinis procesas pagal formulę: regbininkų kolektyvas + kolektyvinis sodas + kolektyvinis sargas + kolektyvinis nusikaltimas = kolektyvinė atsakomybė, padedant gerbiamai milicijai, ginančiai kolektyvinę liaudies nuosavybę. Pagal to meto įstatymus, prasižengusį mažą kolektyvą galėjo „gelbėti“, svarstyti jo poelgį, didelis (savas) kolektyvas, t. y. Felikso Dzeržinskio staklių gamyklos kolektyvas. Taip ir padarė.

Kelrodė partija, administracija ir komjaunimas, profsąjunga, kitoks „aktyvus“ elementas vargšams, niekuo neprasikaltusiems sportininkams, kolektyviai surengė viešą draugišką teismą. Procesas užtruko: rimtu veidu auklėjo, davė „pipirų“, kolektyviai burnas aušino, sugadino krūvą popieriaus, bet „nepasodino“. Tai buvo gardaus juoko!“

Rugby-action

Kaip aš atėjau į regbį

Prisimena K. Ramanauskas, daugkartinis Lietuvos čempionas ir prizininkas, ilgametis respublikos rinktinės žaidėjas, „Politechnikos“ žaidėjas, kapitonas, septyniolika metų vien tik treneris.

…Iš Siberijos** su tėvais Lietuvon sugrįžau vėlai – 1961 metais. Baigiau Kauno IV vidurinę mokyklą ir 1964 m. įstojau į KPI. Pirmame kurse pradėjau lankyti rankinio treniruotes pas Įžymų žaidėją ir ypač veiklų (ir alaus vartojimo specialistą) trenerį A. Macežinską (Abkę). Šviesios atminties Albertas buvo to meto rankinio pasaulio puošmena ir legenda – SSRS rinktinės kapitonas, „bombardyrius“ – kas jo Lietuvoje ir užsienyje nepažinojo ar nežinojo.

Drūtas buvau, fiziškai gerai sudėtas, metimui turėjau smagią ranką. Tačiau neapsakomi treniruočių krūviai (du kartus per dieną) ir pagarba mokslui sutrukdė tapti rankinio meistru. Gavau fizinio lavinimo įskaitą ir nukeliavau į „lengvesnę“ sporto šaką – regbį. 1965 m. sausį Halėje kartu su J. Eidukevičiumi (vėliau įžymiu regbininkų) jau skraidinome ovalinį kamuolį. Mano pirmasis treneris buvo A. Grumbinas, vėliau A. Ušinskas, J. Vaškelis, J. Eidukevičius, Rem. Pakalniškis. Visi, išskyrus Joną, žaidžiantys treneriai ir studentai, būsimieji inžinieriai. Visi žaidimo fanatikai, savamoksliai, bet kūrybingi, aukštos erudicijos žmonės.

Atėjau į regbį ir pasilikau iki 1991-ųjų, kai „Politechnikos“ sporto klube dėl lėšų stokos regbis apmirė. Tad mano aktyvios draugystės su regbiu stažas – ketvirtis amžiaus!

Jums vienas Gubernijos tik alus sustiprins draugystės tiltus.

* Vynuogių naminė degtinė (gruz.).** Sibiro (žarg. angį.).

1966 METAI

Anglijos futbolo rinktinė tapo pasaulio čempione, o Kauno „Staklės“ (treneris V Griešnovas) pirmą sykį, bet ne paskutinį, Lietuvos regbio čempione. Kinijoje prasidėjo „kultūrinė revoliucija“. Raudonieji Mao sargybiniai terorizuoja ir išžudo šimtus tūkstančių inteligentų ir žemės savininkų. Regbininkai chunveibinams nerūpėjo…

* * *

„Staklės“ debiutavo ketvirtajame (pirmajame po karo) Sovietų Sąjungos čempionate. Pasižymėjo dar vienas kunigaikštis – Kęstutis R. Jis pirmasis iš lietuvių nubaudė rusus – „prižemino“ kamuolį jų įskaitiniame plote.

„Žalgirio“ mūšis

Vilniaus centriniame „Žalgirio“ stadione, po karo pastatytame daugiausia vokiečių belaisvių jėgomis, įvyko lietuvių mūšis su vokiečiais. „Žalgiris“ (iš tiesų tai respublikos rinktinė) grūmėsi su daugkartiniais Vokietijos čempionais He-nigsdorfo „Stalių“. Žinoma, tai buvo ne „Žalgirio“ kautynės su kryžiuočiais, bet dėl patyrimo stokos apmaudžiai pralaimėta (10:13). Pirmąjį kamuolio prispaudimą vokiečių įskaitiniame plote padarė nedidukas žemaitukas nuo Salantų, savanoris tremtinys Kaune Algimantas B. Vikrusis žemaičių karžygys ryžtingai apibėgo didįjį Hansą Dorselį (190 cm, 100 kg) ir, tarstelėjęs „vokeits“, drąsiai padėjo kamuolį už vartų – trys taškai. Beje, Algimantas bemaž po 40 metų atgavo Žemaičių kunigaikštystės pilietybę ir įsigijo tarptautinį pasą (operatyviai – tą pačią dieną). Tai įvyko 1998 metais per Pasaulio lietuvių sporto žaidynių regbio turnyrą žemaičių sostinėje Telšiuose.

Istorinį, tarptautinį mačą komentavo Matulia ir Silinšas – Algis M. (V) ir Antanas S. (K).

Medicinos sesuo (pavardė nežinoma), aptarnavusi varžybas, po kiekvienos žaidėjų griūties ar rimtesnio užgriebimo it pamišusi iš baimės blaškėsi stadiono take. Pamažu aprimo, kai žiūrovai pradėjo šaukti: čia gi ne futbolas, o regbis (kamuolys ne apvalus ir ne kvadratinis)…

* * *

„Geležinio vilko“ kapitonu išrenkamas regbio fanatikas, įžymusis stambuolis „Jautis“ (lietuviškas) – Algirdas Pajaujis. Amerikietiškajam „Jaučiui“ – Maiklui Džordanui (Čikagos „Bulis“ krepšinio komandos superžvaigždė) – ne giminė.

Lietuvos rinktinių vyrų alus – Šiaulių „Gubernijos“ bravoro alus.

Informacija toliau ruošiama…

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *