Lietuvos regbio rinktinių rezultatai gerėja, bet situacija Europos regbyje – ne. O būtent tai sukelia papildomo galvos skausmo Lietuvos regbio entuziastams, turinčių didelių ambicijų.
Gruodžio pradžioje Lietuvos regbio federacijos generalinis sekretorius Irmantas Kukulskis bei Lietuvos regbio federacijos Valdybos narys Simas Banys dalyvavo Europos regbio asociacijos („Rugby Europe“) asamblėjoje Paryžiuje (Prancūzija) ir garsiai pasisakė apie Europos regbį ištikusią stagnaciją bei grėsmę regbio plėtrai, ypač jaunimo tarpe. Nors Lietuvos balsas tarp Europos regbio valstybių dar nėra labai garsus, vis daugiau šalių reiškia nepasitenkinimą dabartine situacija bei niekur nevedančiais ateities planais.
„Galima sakyti, kad tapome Europos regbio opozicijos lyderiais. Suprantame, kad turime dar daugiau dirbti vietiniame fronte su mažomis ir vidutinėmis kitų šalių federacijomis, tik labai gaila, kad Europos regbis dabar yra stagnacijoje“, – sakė I. Kukulskis.
Lietuvos sporto politika šiuo metu yra tokia, kad sporto šakų finansavimas priklauso nuo rinktinių rezultatų, įvairių amžiaus grupių Europos ir pasaulio čempionatuose. Tuo tarpu „Rugby Europe“ nusprendė, kad reikia naikinti visus Europos jaunių, jaunimo čempionatus, išskyrus suaugusių. Lietuvos jaunimo regbio-7 rinktinė praėjusiais metais elitiniame Europos čempionate užėmė 11-ąją vietą ir tai yra vienas geriausių rezultatų tarp šios amžiaus grupės rezultatų tarp visų komandinių sporto šakų Lietuvoje. „Rugby Europe“ sprendimas naikinti jaunimo čempionatus suduotų rimtą smūgį Lietuvos regbiui.
„Jau anksčiau esu sakęs, kad šis „Rugby Europe“ sprendimas būtų žingsnis 10 metų atgal ir tai būtų visiškai nepritaikyta mūsų sporto politikai, nes pagal ją mes turime dalyvauti pasaulio, Europos čempionatuose ir olimpinėse žaidynėse. Tai reikštų, kad mes neturėsime galimybių ugdyti jaunimo, – kalbėjo I. Kukulskis. – Šiuos klausimus iškėliau asamblėjos metu. Nors sprendimų priėmėjai jau kaip ir buvo apsisprendę naikinti jaunimo čempionatus, po mano išsakytų pastabų, tas sprendimas buvo atidėtas, palaikymą mums išreiškė daugiau šalių ir galiausiai gavome patvirtinimą, kad regbio-7 jaunimo čempionatai bus toliau vykdomi.
Tuo tarpu regbio-15 jaunimo pirmenybių greičiausiai nebebus. Turbūt tai yra dėl to, kad kitoms šalims yra per brangu dalyvauti tokio formato Europos čempionatuose . Mums patiems dalyvavimas regbio-15 jaunimo Europos čempionate kainuoja apie 30 tūkst. eurų, o valstybė pinigų neskiria. Bet mes žiūrime iš kitos pusės, kad jeigu jaunimas neturės kur žaisti, tai neturėsime kaip jį prikalbinti likti mūsų sporto šakoje“.
Kad jaunimas turėtų kur žaisti, planuojama rengti bendrus turnyrus su kaimynėmis šalimis. Varžybose galėtų dalyvauti Latvijos, Ukrainos, Lenkijos, Kaliningrado komandos ir galbūt kitų valstybių ekipos.
„Turime suteikti galimybę jaunimui kažkur žaisti. Tokiu atveju galėtume išlaikyti pamainą vyrų rinktinėms“, – pridūrė I. Kukulskis.
LRF generalinis sekretorius taip pat papriekaištavo „World Rugby“ plėtros ir tarptautinių santykių vadovui Davidui Carrigy dėl prieš trejus metus sumažinto finansavimo Lietuvai, bet viskas, ką pavyko išgauti, tai pažadą, kad šis klausimas bus svarstomas ateityje.
„Kai kurie mano klausimai turbūt nesulauks didelio dėmesio, nes tiesiog esame per maži, bet matau pirmus ženklus, kad Europos regbyje gali susidaryti opozicija. Daugiausiai iš mažų valstybių, kurioms aktuali regbio plėtra. Su dabartiniais „Rugby Europe“ sprendimais, mažos regbio šalys visiškai nebeturės galimybės plėtoti regbio sporto, išskyrus darbą vietiniame fronte“, – pabrėžė I. Kukulskis.
Europos regbio federacijos asamblėja – puiki galimybė užmegzti naujus ryšius. Tuo pasinaudojo ir lietuviai. Užsimezgus Lietuvos ir Gruzijos regbio draugystei, buvo sutarta, kad kitų metų balandžio mėnesį Lietuvos regbio vadovai su treneriais galės nuvykti į Gruziją ir ten susipažinti su šios šalies regbio struktūra, jos valdymu, regbio akademijos veikla.
„Gruzija turi pritaikyta pakankamai gerą modelį. Jų rezultatai ir žaidėjų meistriškumas tą parodo. Mes norime iš jų modelio pasimokyti ir kažką pritaikyti pas mus“, – teigė I. Kukulskis.
Asamblėjos metu Lietuvos vardas buvo paminėtas dar viena svarbia proga. „Rugby Europe“ aukso medaliu už gyvenimo nuopelnus regbiui apdovanojo ilgametį Lietuvos rinktinės ir Šiaulių „Vairo-Kalvio“ klubo trenerį Sigitą Kukulskį.
„Toks įvertinimas nėra objektyvus. Objektyvus įvertinimas yra kai nubėgi ar nuplauki 100 m per tam tikrą laiką ir žinai rezultatą. Bet žinoma, smagu, kad Lietuva darosi vis labiau matoma Europoje. Džiugu, kad prie to kažkiek prisidėjau ir aš. Todėl toks įvertinimas labiau svarbus visai šaliai. Lietuvos regbis nemažais žingsniais žengia į priekį, o tai priklauso nuo visos regbio bendruomenės, o ne nuo manęs vieno“, – mintimis dalinosi S. Kukulskis.
Patyręs treneris, prieš keletą metų atvedęs Lietuvos regbio-7 rinktinę į Europos elitą, pridūrė, kad Lietuvos regbiui dar yra kur stiebtis. Lietuvos regbio-7 rinktinė pastaraisiais metais patenka tarp 15 stipriausių Europos komandų, pasaulio regbio-15 rinktinių reitinge Lietuva yra 34-a. Didėja ir regbį žaidžiančių žmonių skaičius.
„Jokiu būdu mes dar nepasiekėme savo aukštumų. Kai kiekviename rajone atsiras regbio stadionai, kai jie bus pilni žaidžiančių vaikų, kai turėsi pakankamai kvalifikuotų trenerių, tada rezultatai bus dar geresni, – aiškino S. Kukulskis. – Dabar pakankamai varganomis sąlygomis pasiekiame gana gerus rezultatus. Visgi judame į priekį. Regbis jau žaidžiamas ir Birštone, ir Telšiuose, ir Šilutėje, ir Lazdijuose, ir Kėdainiuose. Jau nemažai regionų atranda regbį. Turime siekti, kad čia regbis įsitvirtintų ir pasiliktų. Reikia įtraukti vietos kūno kultūros mokytojus, gauti etatus sporto mokyklose. Nuo to viskas prasideda. Jeigu neturėsime žmonių, dirbančių su vaikais, entuziastų, tuomet mes sustosime“.
Treneriui antrino ir I. Kukulskis: „Mes dabar esame stiprūs vidutiniokai. Lietuvos regbis yra paaugęs tiek rezultatų, tiek organizacine prasme. Manau, einame teisingu keliu. Nėra viskas idealu, bet šiai dienai jaučiamės pakankamais stipriais vidutiniokais. Turime toliau dirbti, negalime sustoti, nes kitos šalys bei sporto šakos nesnaudžia, todėl turime dar daugiau motyvacijos judėti į priekį“.