Regbis Lietuvoje
Lietuvoje regbis pradėtas žaisti 1961 m. Pirmąsias rungtynes žaidė Vilniaus USK „Mokslo“ ir Kauno KKI „Atleto“ komandas. Rezultatu 17–6 laimėjo „Atletas“. Į pirmąjį regbio susitikimą susirinko per 6 tūkst. žiūrovų – tai lankomumo rekordas, kurio regbiui nepavyko pagerinti iki šių dienų.
Lietuvos regbio čempionatai pradėti rengti 1963 m., o nuo 1964 m. – ir regbio taurės varžybos. Pirmame regbio gyvavimo dešimtmetyje dominavo Kauno klubai, kuriuos septintajame dešimtmetyje pradėjo vytis vilniečiai.
SSRS regbio čempionatuose 1966 m. ir nuo 1981 iki 1984 m. žaidė Kauno „Staklių“, 1968 m. – Kauno „Politechnikos“, o 1969 m. – Vilniaus „Geležinio vilko“ komandos.
1977 m. į Lietuvos regbį labai sėkmingai įsijungė Šiaulių „Vairo” klubas, kuris nuo 1982 m. tik du kartus netapo Lietuvos čempionu. Puikus klubo žaidimas lėmė labai greitą sporto šakos augimą visuose Šiauliuose ir paskutinį dešimtmetį būtent šio miesto komandos įprastai tampa Lietuvos regbio čempionato prizininkėmis.
Lietuvos regbio federacija buvo įsteigta 1966 m. Lietuvai atkūrus valstybingumą, nuo 1991 m. LRF yra Europos regbio asociacijos (FIRA-AER) narė, o nuo 1992 m. – IRB narė. Dabar federaciją sudaro trylika klubų: trys iš Šiaulių, du iš Vilniaus ir po vieną iš Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Jonavos, Plungės ir Jurbarko.
Lietuvos regbio rinktinė oficialias tarptautines rungtynes žaidžia nuo 1993 m. Pasaulyje iš neprofesionalių žaidėjų sudaryta rinktinė išgarsėjo, kai 2006–2010 m. laimėjo 18 rungtynių iš eilės, taip pagerindama anksčiau Naujajai Zelandijai priklausiusį rekordą.
Šalies rinktinė žaidžia Europos tautų taurės 2A divizione ir yra tarp dvidešimties geriausių žemyno rinktinių. Pasaulio regbio čempionatuose Lietuvos rinktinei dar neteko žaisti, o toliausiai, iki ketvirtojo Europos atrankos etapo, ji buvo nužengusi 2010 m., žaisdama VII Pasaulio regbio čempionato atrankoje. Pergalių seriją nutraukė rungtynės su gerokai pajėgesne iš profesionalių žaidėjų sudaryta Ukrainos komanda. Tuomet susitikimas pasibaigė rezultatu 16–27.
Regbis pasaulyje
Regbis – viena populiariausių sporto šakų pasaulyje. Nacionalinių federacijų skaičiumi jis nusileidžia tik paplūdimio tinkliniui ir futbolui. Regbis žaidžiamas 98 valstybėse, jį sportuoja 5,5 mln. žmonių. Po 2003, 2007 ir 2011 metų Pasaulio čempionatų regbis pripažįstamas antra pelningiausia sporto šaka po futbolo. Pagrindiniai regbio renginiai TV auditorijos skaičiumi ir generuojamomis pajamomis nusileidžia tik pasaulio futbolo čempionatams bei Olimpinėms žaidynėms.
Regbis visame pasaulyje vertinamas kaip didesnes pajamas ir geresnį išsilavinimą turinčių žmonių užsiėmimas. Regbio sirgaliai pelnytai laikomi pačiais tolerantiškiausiais ir kultūringiausiais sporto gerbėjais. Regbio kultūra remiasi dviem pagrindiniais principais – komandine dvasia ir pagarba varžovui. Komanda plačiąja prasme apima ne tik žaidėjus, bet ir trenerius, pagalbinį personalą ir, aišku, žiūrovus.
Būdamas europietiškos kilmės žaidimas, regbis šiuo metu yra populiariausias Pietų pusrutulyje. Naujojoje Zelandijoje ši šaka tapo europiečius ir maorius vienijančia tautinės tapatybės dalis. Naujosios Zelandijos rinktinės prieš rungtynes atliekamas maorių karo šokis „haka“ yra garsus visame pasaulyje. Pietų Afrikos Respublikoje regbis tradiciškai yra labai svarbus baltųjų afrikiečių kultūrai. Australijoje ir Argentinoje regbis yra viena svarbiausių sporto šakų. Be to, regbis yra ypatingai populiarus daugelyje Ramiojo vandenyno salų, pavyzdžiui, Fidžyje ir Samoa.
Europoje regbis labai mėgstamas Anglijoje, Škotijoje ir Prancūzijoje. Airijoje regbis sugebėjo suvienyti Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos gyventojus: jų atstovai žaidžia vienoje rinktinėje. Velse regbis – nacionalinė sporto šaka. Italijoje susidomėjimas regbiu auga, bet tradiciškai jis siejamas su Šiaurės Italija ir ypač šiaurės rytiniu Veneto regionu.
Senajame žemyne regbis taip pat itin populiarus Gruzijoje ir šiek tiek mažiau Rumunijoje. Rumunijos regbio rinktinė dar nepraleido nei vieno pasaulio čempionato. Gruzijos rinktinė dalyvavo 2003 m., 2007 m. ir 2011 m. pasaulio čempionatuose. Ši šalis didžiuojasi nuo 1994 m. besitęsiančia 14 pergalių serija rungtynėse su Rusija.
Ekonominį ir sportinį potencialą regbis kol kas turi tik ilgas sporto tradicijas turinčiose šalyse. Dar apie dešimt valstybių rodo gerus rezultatus, tačiau dažniausiai nesugeba pasipriešinti lyderiams.
Įdomūs faktai
Ar žinojote? Lietuvoje žaidžiamas didysis ir mažasis regbis. Pilnas, standartinis regbis yra sudarytas iš 15 žaidėjų komandoje ir yra vadinamas regbiu-15, o mažasis, į olimpinių sporto šakų programą įtrauktas regbis – regbiu-7.